FAQ

W jaki sposób automatyka domowa dba o oszczędność energii?

Automatyka zapewnia kontrolę zużycia energii i pomaga zmniejszyć jej straty. Na ceny energii nie mamy wpływu ale możemy zadbać o regularne zmniejszanie kosztów poprzez wykorzystanie energii w trochę bardziej inteligentny sposób. Automatyka monitoruje ogrzewanie i oświetlenie domu, eliminuje niepotrzebne załączone odbiorniki. Systemy pokazują dane o tym, które aktualnie urządzenia są załączone oraz jaką ilość energii pobierają z sieci. Systemy zadbają także o to żeby w przypadku gdy w danych pomieszczeniach nie przebywa żadna osoba zmniejszyć temperaturę ogrzewania.

 

 

 

Ile czasu potrzeba na naukę działania inteligentnego budynku?

Wszystko tak naprawdę zależy od stopnia rozbudowania inteligentnej instalacji, jednak jako firma, dbamy o to aby sposób sterowania był maksymalnie intuicyjny i dokładnie dostosowany do wybranego obiektu.

Według opinii naszych klientów, każdy kto używa telefon komórkowy czy komputer nie będzie miał problemu z przyswojeniem wiedzy na temat obsługi takiego systemu. Wystarczy krótka prezentacja możliwości i wszystko staje się możliwe.

Co ze sterowaniem systemem, gdy rozładuje się telefon?

System nie jest sterowany tylko przez urządzenia mobilne. Całą automatyką domową możesz zarządzać za pomocą komputera lub tabletu oraz co najważniejsze ręcznie.

Co to jest centra inteligentnego domu?

To urządzenie z którym łączą się wszystkie urządzenia inteligentnego domu. Centrala odpowiada za główne sterowanie czujnikami i elementami wykonawczymi. naszego domu. Jest ona rdzeniem automatyki domowej, od centrali i systemu zależy jakość i sposób działania elementów wykonawczych w Twoim domu np. stała zmiana natężenia oświetlenia w łazience w nocy, tak aby nie pobudzać użytkownika. W dużym skrócie i ułatwieniu centralę możemy porównać do routera bezprzewodowego WI-FI. W tym przypadku centrala nie daje dostępu do witryn www a daje nam dostęp do wszystkich urządzeń w systemie inteligentnego domu.

Co to jest internet rzeczy?

Internet Rzeczy (z angielskiego: Internet of Things) to sieć połączonych urządzeń, komunikujących się ze sobą za pośrednictwem łącza Internetowego (Wi-Fi lub Ethernet LAN) albo innego standardu komunikacyjnego (np. ZigBee lub Z-Wave).

Właśnie dzięki tej technologi jedno urządzenie może wydawać polecenia drugiemu aby wykonać zadanie polecone mu przez użytkownika.

Dodatkowe sterowanie oświetleniem?

Funkcje inteligentnego budynku to znacznie więcej niż alarm i ogrzewanie. Inteligentne instalacje elektryczne oferują również bezprzewodowe sterowanie domowym oświetleniem przez WiFi. Możliwe jest ustawienie inspirującej sceny, programowanie trybów na różne okazje, a nawet sterowanie światłem właśnie za pomocą WiFi. Instalacja inteligentnego domu to także kontrola nad jasnością w całym mieszkaniu, domu, budynku. Idealnym przykładem zastosowania kontroli jasności światła jest widoczny przypadek gdy w nocy wchodzimy do toalety a ona automatycznie wystorowywuje poziom natężenia światła tak aby nie był tak intensywny jak w dzień.

Co to jest SMART PLUG?

SMART PLUG to jedna z podstawowych rozwiązań inteligentnego domu. Jest to tak zwane inteligentne gniazdko, dzięki któremu zdalnie możemy kontrolować dostęp do poszczególnych lini obwodu zasilania. Smart plug pozwala też na monitorowanie w czasie rzeczywistym zużycia energii elektrycznej przez poszczególne urządzenia, dzięki czemu wiadomo, które z nich mają największy wpływ na to, ile na koniec miesiąca trzeba zapłacić za prąd.

Jak duża rozdzielnica potrzebna jest do instalacji elektrycznej?

Tak naprawdę, wszystko zależy od Twoich potrzeb i wybranych zastosowań Twojego inteligentnego budynku. W podstawowych wersjach w zupełności wystarcza rozdzielnica na 150 pól.

Co w przypadku awarii pojedynczego modułu elektronicznego?

Awaria jednego modułu nie powoduje problemów w działaniu pozostałych – dalej mogą one w pełni realizować swoje funkcje, dzięki zastosowaniu systemów rozproszonych.

Czy systemy inteligentnego domu są bezpieczne jeśli chodzi o włamania?

Statystyki pokazują, że budynki wyposażone w systemy inteligentne są bezpieczniejsze niż zwykłe budynki. Dotyczy to nie tylko włamań, ale również pożarów czy zalań. Oczywiście wiele zależy od algorytmów szyfrujących, które zastosowano do zabezpieczenia transmisji danych między modułami.

Jak wygląda serwis?

Jeśli pojawią się jakiekolwiek usterki, w ramach gwarancji zapewniamy sprawną pomoc. Szybko docieramy na miejsce, diagnozujemy problem i pozbywamy się go. Nasza siedziba znajduje się w Rzeszowie, więc przybycie do klienta nie nastręcza trudności.

Jestem na etapie budowania domu, w przyszłości chciałbym aby mój dom był inteligentny ale obecnie nie mam środków. Czy powinienem zrobić jakieś przygotowania?

To jest bardzo dobry moment na taką decyzję. Należy teraz właśnie wybrać system Inteligentnego Domu. Po wybraniu systemu, należy wykonać projekt i zgodnie z tym projektem należy położyć przewody. Dzięki tej decyzji unikniemy niepotrzebnego kucia ścian w przyszłości.
Nie należy tej decyzji odkładać na później. Proszę pamiętać o tym, że Inteligentny Dom to nie tylko przewody pod elektrykę, ale też odpowiednio rozbudowany system alarmowy, instalacja teletechniczna i szereg innych ważnych spraw, które należy wziąć pod uwagę.

Inaczej układa się przewody w tradycyjnych instalacjach, a inaczej w instalacji inteligentnej. Instalację inteligentną bez problemu można wykorzystać w tradycyjny sposób. Natomiast w drugą stronę jest to już znacznie skomplikowane. Chociaż obecnie coraz więcej elektryków układa instalację “bezpuszkową”, która jest zbliżona do instalacji inteligentnej.

Jak wygląda proces instalacji i projektowania systemu?

1) przygotowanie projektu okablowania przez nasz dział techniczny razem z inwestorem;

2) rozprowadzanie wymaganych przewodów przez elektryka;

3) podłączenie modułów inteligentnego domu przez monterów;

4) konfiguracja i sprawdzenie poprawności działania całego systemu.

5) Sprawdzenie i przetestowanie sprawności układu.

Kiedy najlepiej podjąć decyzję o wyborze inteligentnego budynku?

Im wcześniej taka decyzja zostanie podjęta, tym mniejsze będą ograniczenia i łatwiej będzie wybrać najlepszy system inteligentnego domu. Optymalnym rozwiązaniem jest przygotowanie projektu instalacji elektrycznej w architekturze „gwiazdy” z obwodami zakończonymi w szafie sterowniczej. Takie rozwiązanie nie tylko pozwala odłożyć wybór konkretnego systemu na później, ale w razie potrzeby umożliwia uruchomienie instalacji w klasycznej formie, bez modułów inteligentnego domu.

Co w przypadku zaniku prądu?

Jeżeli mamy odpowiednio rozbudowany system to domownicy nawet nie wiedzą, że “zabrakło prądu”. Jeżeli mamy wyposażoną naszą instalację w UPS i agregat prądotwórczy, to Inteligentny Dom po zaniku zasilania z sieci zewnętrznej sam się przełączy na zasilanie wewnętrzne. Jeżeli nie mamy ani rezerwowego zasilania UPS, ani agregatu prądotwórczego to nasza inteligentna instalacja zachowa się tak jak instalacja tradycyjna – nie włączymy oświetlenia, przywrócenie ustawień zachowa się automatycznie.

Czy możemy zainstalować systemy automatyki domowej w wykończonym domu?

Do instalacji w domu wykończonym, w którym nie mamy już możliwości (albo nie chcemy) ułożenia dodatkowych przewodów zastosowanie znajduje system Teleco oraz Sienna. Pierwszy komunikuje się drogą radiową, natomiast drugi wykorzystuje przewody istniejących linii energetycznych. Wprawdzie nie będziemy wówczas mieli, aż takiego wyboru funkcji możliwych do realizacji, jak w przypadku systemu Teletask, ale pozwolą dodać ”inteligencji” naszej instalacji w salonie, kuchni, czy ogrodzie.