System SMART z pomocą dla seniorów.

Starzenie się społeczeństwa jest niewątpliwie faktem. Coraz więcej starszych osób jest rozłączone od rodziny. Niepełnosprawność jest wynikiem nie tylko choroby, ale także wieku. Dzięki rozwojowi automatyki budynkowej i rozwiązaniom inteligentnego domu możemy znacznie ułatwić życie seniorów.

Codziennie wiele osób zastanawia się jak zapewnić bezpieczeństwo i ułatwić życie starzejącym się rodzicom.

Z pomocą przychodzi nam system automatyki budynkowej. System domu inteligentnego, możemy stosować w domach prywatnych, jak i w placówkach opiekuńczych.

Domowe urządzenia medyczne z funkcjami „smart”

Seniorzy często miewają kłopoty z pamięcią, co może sprawiać, że zapominają zażyć tabletki o określonej porze, zmierzyć poziom cukru we krwi czy zadbać o higienę jamy ustnej. Niewątpliwie również wiele innych aktywnościach decyduje o zdrowiu i jakości życia.

Z pomocą przychodzi system smart w domu inteligentnym.

Co możemy dzięki niej usprawnić w życiu starszego człowieka?

  • Inteligentny podajnik na tabletki powiadomi opiekuna seniora, że ten nie zażył dawki leku – nie otworzyła się bowiem odpowiednia szufladka.
  • E-szczoteczka do zębów zabrzęczy, przypominając seniorowi, że ten zapomniał umyć zęby przed snem.
  • Inteligentne zegarki i opaski fitness posiadają dodatkowe mierniki pulsu, liczby kroków, tracker GPS, które dalej mogą być przesyłane opiekunowi.


W wielu takich urządzeniach jest funkcja alarmu – na wypadek utraty przytomności przez seniora czy np. upadku, zegarek natychmiast powiadamia opiekuna o sytuacji.

To tylko kilka przykładów rozwiązań ułatwiających życie osobom starszym, które bardzo często decydują o ich życiu.

Inteligentne rozwiązania – nie ważne o której porze.

Łóżko seniora można wyposażyć w czujniki wykrywające obecność człowieka w pościeli. Sygnał powiadomi nas o ruchu, tętnie czy oddechu. Monitoring snu wykrywa wszystkie odstępstwa od normy, np. niespokojne ruchy, niestabilny oddech, przyspieszony puls.

Inteligentny system pomaga nie tylko seniorom, ale zdecydowanie ułatwia pracę opiekunom. Każde zdarzenie odbiegające od normy jest od razu rejestrowane i przesyłane do ustalonych wcześniej osób – kogoś z rodziny lub opiekuna.

Automatyka oświetleniowa i ogrzewanie.

Bardzo ważna rzecz, zwłaszcza w nocy, kiedy osoby mają ograniczone możliwości w poruszaniu się. Automatyka oświetleniowa i ogrzewanie reaguje na dotyk oraz komendy głosowe.

W nocy istnieje możliwość,  aby system inteligentnego domu automatycznie oświetli drogę do łazienki czy kuchni, a następnie zgasi światło po powrocie seniora do łóżka.

Wykrywanie ruchu

Funkcja kamer w domu inteligentnym jest szczególnie ważna w przypadku, gdy rodzinie lub opiekunom zależy na tym, aby senior nie opuszczał sam domu. Ma to znaczenie zwłaszcza wówczas, gdy starsza osoba ma kłopoty z pamięcią.

Jeśli urządzenie zainstalujemy w pobliżu drzwi, każdy ruch spowoduje błyskawiczne wysłanie powiadomienia na telefon osoby uprawnionej.

Kamery monitoringu

Monitoring wideo wewnątrz jak i na zewnątrz domu pozwala zachować kontrolę nad sytuacją, gdy senior mieszka sam, a cierpi np. na demencję, chorobę Alzheimera, ma problemy z sercem czy też z innych powodów wymaga nadzoru.

Dzięki monitoringowi można sprawdzić czy wszystko w domu jest w porządku, nie tylko z seniorem, ale także z opiekunem.

Osoby starsze czasem tracą czujność i otwierają drzwi osobom obcym, co nieraz ma dramatyczne następstwa w postaci napadów i kradzieży. Gdy ktoś zadzwoni do drzwi, senior może porozmawiać z tą osobą za pomocą telefonu, nie wstając z fotela.

Wiele wideo-dzwonków ma możliwość wyświetlenia obrazu z kamery zanim odbierze się połączenie, więc starsza osoba nie musi nawet odbierać połączenia, żeby się dowiedzieć kto stoi za drzwiami.

Nowoczesne kamery przydadzą się również wtedy, kiedy do opieki nad seniorem zostanie zatrudniony ktoś z firmy zewnętrznej. Kamery pozwalają kontrolować nam, w jaki sposób starszy człowiek jest traktowany. Nagranie z monitoringu może być zapisywane, a następnie dowolnie odtwarzane.

Zabezpieczenie wejścia do domu

Smart-Zamek to bardzo dobre rozwiązanie. Nie ma potrzeby dorabiania kluczy, zmieniania zamka po jakimś czasie. Wystarczy dać uprawnienie wejścia osobie z rodziny lub opiekunowi, a następnie równie łatwo to uprawnienie odebrać. E-kluczem bardzo często zostaje telefon komórkowy. Jednak coraz bardzo popularne są takie opcje jak brelok lub kod PIN. Sama osoba starsza lub schorowana nie musi szukać tradycyjnego klucza i precyzyjnie wkładać go do zamka.

Dzwonek z kamerą wideo ochroni podopiecznych przed intruzami. Judasz, czy łańcuch w drzwiach może nie wystarczyć. Gdy ktoś zadzwoni, podopieczny może porozmawiać z osobą stojącą przed drzwiami za pomocą telefonu i to nawet nie wstając jeśli telefon będzie w pobliżu. Większy ekran telefonu, to czytelny obraz wideo. Wiele wideo-dzwonków ma możliwość wyświetlenia obrazu z kamery zanim odbierze się połączenie. Podopieczny nie musi wtedy odbierać połączenia, żeby się dowiedzieć kto “dobija się” do drzwi.

System alarmowy,  który ma funkcje antywłamaniowe, czujniki dymu, tlenku węgla, gazu i przecieku wody jest koniecznością. Przesyłanie alertów do opiekuna pozwoli na szybką reakcję, jeśli nasz podopieczny sam nie będzie w stanie.