Jakich błędów unikać przy inteligentnej automatyce domowej?

Smart technologie cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród społeczności. Dlatego podczas doboru renomowanych urządzeń automatyki domowej, często zadajemy sobie mnóstwo pytań, które pozostają bez jednoznacznej odpowiedzi. W tym artykule zostaniesz poinstruowany jak unikać najczęściej popełnianych błędów przy wyborze automatyki domowej.

Odpowiedni projekt

Podstawą przy zakładaniu instalacji inteligentnego domu jest projekt. Zadaniem instalatora jest go jedynie zrealizować bez samodzielnego wprowadzania zmian. Bezpieczeństwo twojego budynku w głównej mierze stanowi odpowiedni dobór elementów i poprawnego ich zainstalowania zgodnie z wytycznymi producenta.

Uwaga na nieodpowiedni montaż

Dobrym przykładem jest instalacja czujek ruchu. Czujki mają zwykle szeroki kąt widzenia, jedna czujka jest w stanie zabezpieczyć całe pomieszczenie, jednak tylko wtedy gdy zadbamy o to, by nie zostawić martwych stref. Musimy mieć na uwadze, że czujka nie powinna być skierowana na źródło ciepła (kominek, grzejnik) lub okno. Ustawiona w zły sposób będzie wykrywać zmiany temperatur spowodowane jednak zmianą temperatury przez nieodpowiednie umiejscowienie.

Obecność na rynku bezprzewodowych zestawów do samodzielnego montażu rodzi problem. Tym problemem jest fakt, że jest spora ilość tanich, ale nie do końca profesjonalnych systemów dla rozwiązań inteligentnych. W większości przypadków mogą odgrywać rolę gadżetów, a nie całościowych rozwiązań do zarządzania domem. Odpowiedni dobór czujników jest bardzo ważny, ponieważ proste systemy mają niewystarczającą ilość zabezpieczeń co może spowodować przechwycenie dostępu przez osoby nieuprawnione.
Inteligentne sterowanie polega na tym, że to urządzenia dbają o to, żeby zamknąć odpowiednie elementy wykonawcze.

Dokumentacja instalacji

Kolejnym bardzo ważnym aspektem, gdy już zdecydowaliśmy się na instalację inteligentną jest odpowiednia dokumentacja instalacji. Przede wszystkim projekt powinien uwzględniać możliwość przyszłej rozbudowy, dzięki temu unikniemy w przyszłości problemów związanych z brakiem możliwości dodania nowych czujników bądź elementów wykonawczych instalacji.

Brak dodatkowego zasilania

Błędem, który jest często spotykany to brak dodatkowego źródła zasilania. Standardem powinno być montowanie dodatkowego akumulatora, który zasili nam nasze centrale w przypadku gdy będzie chwilowy brak prądu. W tym aspekcie nie warto szukać oszczędności.

Najistotniejszą sprawą jest uświadomienie sobie własnych potrzeb. Jest to niezbędne w doborze odpowiedniego systemu. Pamiętajmy, że zakup warto poprzedzić dobrym rozeznaniem w zakresie ofert rynkowych. Warto pamiętać o możliwości profesjonalnego doradztwa, które gwarantuje dobór instalacji niezawodnej i stabilnej.

Zapraszamy do zapisania się newslettera i odebrania darmowej analizy bezpieczeństwa, dzięki czemu będziesz mógł raz na jakiś czas zdobywać wartościowe informacje ze świata inteligentnego i bezpiecznego domu. Bez SPAMU 🙂

Analiza Bezpieczeństwa