Inteligentny dom w połączeniu z cyberbezpieczeństwem.

Każdy inwestor budując dom, bądź ośrodek stara się zapewnić jak najlepszy poziom ochrony. Automatyka budynkowa to połączenie wielu urządzeń kontrolowanych przez czujniki do jednej centrali, która odpowiednio zabezpieczona czuwa bezpośrednio nad bezpieczeństwem użytkowników.

Na wielu portalach internetowych możemy znaleźć poradniki do samodzielnego utworzenia mini inteligentnego domu na niecertyfikowanych urządzeniach, rezultatem takich działań może być włamanie się do centrali i wykorzystanie łącza internetowego do dalszych przestępstw. Skrajnie niebezpieczne są też przypadki w których narażamy się na podsłuch rozmów a przy tym wyłudzanie danych poprzez przestępców. Zatem jak się zabezpieczyć aby inteligentny dom dbał bardziej o Nas i o nasze bezpieczeństwo?

Twoje hasła dostępu powinny być przechowywane wyłącznie dla Ciebie

Żeby bezpiecznie przechowywać hasła należy je trzymać w tak zwanych menedżerach haseł. Najlepsze to LastPass czy KeePass Password Safe. Przy używaniu menedżera haseł warto pamiętać o ich funkcjonalności oraz o tym, że same generują hasła o bardzo wysokiej złożoności obliczeniowej, których obecna technika nie potrafi złamać. Nauka użytkowania menedżerów jest bardzo prosta i przyjazna dla początkujących adeptów cyberbezpiecznstwa. Ta opcja to najbezpieczniejsze rozwiązanie dla Twojego domu oraz dla Ciebie.

Pamiętaj, że całkiem spora ilość urządzeń działa w ramach lokalnego zasięgu wifi, co wiąże się z tym że nie warto udostępniać danych do logowanie się osobom postronnym. Warto stworzyć odrębną sieć dla gości, która będzie całkowicie odseparowana od innych sieci VLAN i domowych urządzeń. Warto też dbać o „higienę haseł” i odpowiednio zmieniaj je co kilka miesięcy.

Inwestuj w urządzenia znanych i polecanych firm.

Inwestowanie w bezpieczeństwo inteligentnego domu jest tak samo ważne jak odpowiedni wybór certyfikowanych czujników. Należy pamiętać o kupowaniu odpowiednich urządzeń certyfikowanych i polecanych firm. Do urządzeń, które na wysokim poziomie dbają o Twoje bezpieczeństwo należą na przykład firmy Loxone.

Popraw ustawienia routera lub switcha.

Dla poprawienia jakości bezpieczeństwa wyłącz funkcje WPS, UnPnP, Telnet. Technologie te ułatwiają podłączenie do domowej sieci urządzeń, również tych niechcianych, które mogą zaburzyć nasze bezpieczeństwo. Wyłącz zdalne zarządzanie routerem przez internet.

Pamiętaj o mocnym szyfrowaniu sieci Wi-Fi, najlepiej za pomocą protokołu WPA2.

Warto też zainteresować się segmentacją sieci i stworzyć tzw. wirtualną sieć VLAN (virtual local area network). Odizoluje ona podatne urządzenia z zakresu IoT od komputerów, tabletów i telefonów, za pośrednictwem których regularnie korzystamy z internetu. Dzięki temu, nawet jeśli „złapiemy” wirusa na telefonie, przestępca nie będzie miał dostępu do naszego systemu sterowania światłem czy roletami antywłamaniowymi.

Korzystanie z darmowych publicznych sieci.

Ze względu na brak zabezpieczeń i szyfrowania transmisji darmowych sieci publicznych pamiętaj aby bezwzględnie stworzyć profil użytkownika, który nie będzie posiadał dostępu do zasobów komputera a co za tym idzie dostępu do sterowania automatyką domową. Pamiętaj także, że w takim przypadku nie powinniśmy wysyłać żadnych wrażliwych informacji, które mogłyby łatwo wpaść w niepowołane ręce.

Czynnikiem niezbędnym przy wchodzeniu w technologię jaką jest inteligentna automatyka budynkowa jest  bezpieczeństwo naszych haseł i jak najlepsze ustawienia naszych urządzeń, dlatego pamiętaj o tym przy wyborze firmy i podzespołów, bo bezpieczeństwo w sieci to również bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny. Warto o tym pamiętać!

Zapraszamy do zapisania się newslettera, dzięki czemu będziesz mógł raz na jakiś czas zdobywać wartościowe informacje ze świata inteligentnego i bezpiecznego domu. Bez SPAMU 🙂