Jak system automatyki budynkowej BMS może wpłynąć na funkcjonowanie biurowca.

Mianem inteligentnego budynku określa się taki budynek, który z pewnością jest w pełni zarządzany automatycznym i centralnym systemem, integrując w sobie inne systemy automatyki. Dzięki takim rozwiązaniom inteligentne budynki mające system automatyki budynkowej mogą adaptować się do zmian środowiska na zewnątrz, oraz dostosowywać warunki panujące wewnątrz. Celem automatyki w budynku jest między innymi podniesienie komfortu użytkowników oraz optymalizacji zużycia energii.

Najczęściej wybierane integrowane systemy:

Systemy bezpieczeństwa – to szerokie pojęcie, które możemy rozumieć jako systemy przeciwpożarowe, monitorujące poziom czadu w powietrzu, czy też jako systemy chroniące przed włamaniem i nieautoryzowanym dostępem.

Systemy HVAC – czyli systemy ogrzewania, chłodzenia i wentylacji. Jest to jedno z najczęściej stosowanych systemów w automatycznej regulacji budynkiem. Utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach, ma przede wszystkim ogromny wpływ na komfort przebywających w nim ludzi. Powierzenie tego jakże ważnego zadania pozwala niewątpliwie zoptymalizować zużycie energii.

Systemy sterowania oświetleniem – jest to bardzo przydatna funkcja, w której możemy wykorzystywać czujniki ruchu i zmierzchu. Którego celem jest możliwość zapalenia światła jedynie wtedy, kiedy ludzie przebywają w pomieszczeniu.

Systemy monitorujące i optymalizujące zużycie energii – w biurowcach jest zazwyczaj bardzo duże zużycie energii, spowodowanej sporą liczbą osób, które w danej chwili korzystają z urządzeń. Systemy te pozwolą na wyłączenie urządzeń wtedy, kiedy ich praca nie jest niezbędna. Oprócz tego istnieje możliwość wyłączenia grzania na czas, gdy nikt nie przebywa w budynku.

Monitoring CCTV – systemy automatyki budynkowej BMS zarządzają systemem kamer, który rejestruje i archiwizuje nagrania. Jest to bardzo ważny system, w który każdy biurowiec powinien być zaopatrzony.

Korzyści:

  • znaczne poprawienie komfortu i wygody pracowników budynku lub biura
  • ograniczenie zużycia energii elektrycznej oraz obniżenie kosztów eksploatacji budynku
  • poprawa bezpieczeństwa w i na zewnątrz budynku
  • ułatwienie zarządzaniem procesami technicznymi w budynku

Idealnym przykładem zastosowania systemu automatyki budynku w przestrzeni biurowej jest sala konferencyjna.

Nowoczesna i praktyczna sala konferencyjna

Każdy z nas wie, że sala konferencyjna jest pomieszczeniem multifunkcjonalnym, które musi spełniać i przystosowywać się do wymagań użytkowników.

Sala konferencyjna powinna być prosta i intuicyjna w obsłudze, jednocześnie zachowując funkcjonalność. Obsługa powinna być prowadzona z panelu dotykowego, naściennego lub aplikacji mobilnej, ponieważ wtedy mamy zawsze łatwy dostęp wszystkich funkcji spiętych z systemem sterowania. Zastosowanie systemów automatyki biurowej w salach konferencyjnych z pewnością podnosi komfort. Możemy dostosować parametry takie jak temperatura, wilgotność czy ilość światła. Systemy BNS dają nam również możliwość zaprogramowania tak zwanych „scen”, które powodują, że użytkownik dzięki użyciu jednego przycisku na panelu jest w stanie uruchomić zestaw projekcyjny czy wideokonferencyjny, jednocześnie zamykając rolety.  

__________

Podsumowując System automatyki budynkowej BMS daje nam szereg możliwości, które znacznie poprawiają nam komfort w funkcjonowaniu.  Automatyka budynkowa w najbliższych latach z całą pewnością znacznie się rozwinie, ze względu na postępy w dziedzinie konstruowania czujników. Dlatego warto inwestować w systemy automatyki w swojej firmie. Możemy nie tylko zwiększyć prestiż miejsca, ale również zadbać o bezpieczeństwo i komfort pracujących w nim ludzi.